ازدواج زنجير اسارت يا حلقه تكامل؟

هدف از ازدواج چيست؟

جاذبه شهوي؟ طهارت وبقاي نسل؟ مشروعيت بخشيدن به روابط زن ومرد؟ آرامش وتعالي روح؟ حفظ دين؟ انس ومودت؟ رأفت ومهرباني؟ سنت نبوي؟ و يا … چگونه است كه پيامبر عظيم‎الشأن اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) از دنياي ما، زن را مي‎پسندد و چرا امام جعفرصادق(ع) مي‎فرمايند: « اكثرالخير في النساء» بدون ترديد ازدواج و گزينش همسر يكي از مهمترين پديده‎هاي بشري است كه همواره در طول تاريخ بحث‎هاي زيادي را به خود اختصاص داده است. ما در اينجابراي پاسخ به سئوالات فوق از قرآن كريم ياري مي‎گيريم.

« و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجاً لتسكنوا اليها و جعل بينكم موده و رحمه» سوره روم آيه 21 « و از نشانه

‎هاي وجود خداوند اين است كه براي شما از جنس خودتان همسري بيافريد تا در كنار او آرامش يافته و در ميان شما رأفت و مهرباني برقرار نمود.»

تعبير زيبا وپرمعناي « لتسكنوا» كه نظير آن در آيه 189 سوره اعراف آمده است: هوالذي خلقكم من نفس واحده و جعل منها زوجها ليسكن اليها» ونيز تعابير مودة و رحمة همگي منشاء الهي دارند و اين انس و آرامش و مهرباني با گرايش و جاذبه شهوي كه صرفاً يك گرايش حيواني است تفاوت دارد و در قرآن كريم از گرايش شهوي حيوانات به عنوان آيه ونشانه خداوند ياد نشده و روي آن اصراري ديده نمي‎شود.

 امام صادق(ع) هنگاميكه خلقت آدم و حوا را توضيح مي‎دهد به اين نكته اشاره مي‎كند كه وقتي آدم (ع) براي اولين بار حوا را ديد عرض كرد بارالها اين كيست كه قرب و نگاه او مايه انس و آرامش من مي‎شود. آيت الله جوادي آملي در توضيح اين حديث امام صادق تفسير جالبي بيان مي‎كنند: «در جريان خلقت آدم وحوا ابتدا انس اسمائي به انسان عطاء شد و مدتها بعد شهوت جنسي نيز براي بقاي نسل بشر به آنها داده شد ودر اين مرتبه كه سخن از مهرقلبي و انس اسمائي است سخن گفتن از غريزه شهوي اصلاً مطرح نبوده و نيست» و به همين علت است كه مي‎بينيم حضرت رسول (ص) مي‎فرمايند: « حبب الي من دنياكم النساء والطيب و قره عيني في الصلاه » از دنياي شما جز سه چيز را نپسنديدم: زن، عطر ونماز را كه نورچشم من است واز ديدگاه امام صادق(ع) مهمترين بنياد در اسلام ازدواج شمرده مي‎شود و در جاي ديگر حضرت رسول آن را برابر با نصف دين مي‎دانند وامام صادق (ع) نيز مي‎فرمايد: «اكثرالخير في‎النسا» . نتيجه اينكه انس و رأفت و مهرباني كه به آن اشاره شد همگي خود زمينه‎ساز رسيدن به تكامل و در نهايت قرب الهي است كه هدف اصلي خلقت مي‎باشد و انسان فقط به همين منظور خلق شده است. بنابراين اگر كسي بخواهد در طول عمر خود ازدواج نكند چون در مسير تكاملي خود اين مرحله مهم را نگذرانده است به هر بعدي از تكامل هم كه برسد بازهم نسبت به اين امرناقص است. امام صادق(ع) در پاسخ به زني كه به خيال خودش براي اجر وثواب شوهر اختيار نكرده بود فرمود: « برگرد اگر تنها زيستن فضيلتي بود زهرا(س) بانوي نمونه اسلام سزاوارترتر از تو بود. كسي را نرسد كه در فضائل زهرا(س) تقديم جويد.

/ 22 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مشكات

باز هم سلام....توی اين وبلاگ هم مطالبی راجع به تربيت فرزند ارائه می کنيم......البته اول راهم ...نظرات بلند تون ميتونه دست مارو هم بگيره...يا علی

ali

سلام دکتر عزيز. ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای الفت بيشتر با معبود و انس بهتر با کلام وحی و زمانی مناسب برای راز و نياز با خالق بی نياز است. اين بنده روسياه رو هم فراموش نکنيد. التماس دعا.

ثاقب

سلام دکتر. رفاقت قديمی (البته از جانب ما که رفاقت بود اما از جانب شما را نمی‌دانم) ما از خاطره‌های جبهه شروع شد و حالا گويا به بحث‌های خيلی شيرينی رسيده... هر چند که از سر ما که گذشته! به روز کن... يا حق

ali

سلام دوست بزرگوار من. چرا مطلب جديد نميزنی. منتظر قدوم سبزتان در اين وبلاگ و همچنين کلبه محقر خويش هستم

ماهنامه سوره

دوازدهمين شماره از ماهنامه فرهنگي-تحليلي سوره منتشر شد.

دیافه

سلام يادمه قديمها وبلاگتون راجع به جبهه و جنگ بود هنوز هم همونطوريه؟

navid

سلام دکتر جان خسته نباشيد ..خيلی وقته که به اينجا نيومدم ولی مثل هميشه خوشگل نوشتی دکوراسيون جديد مبارک ..هميشه شاد باشید ...يا حق

Solh

همــوطنان :همانطور که اطلاع داريد چند نفر از کسانی که مدت ۸سال خاتمی را همواره حمايت ميکردند و بر سر سفره آخوندها مينشينند(محسن سازگارا بنيان گذار سپاه پاسداران) اطلاعيه را انتشار دادن و خواهان يک همه پرسی با نظارت نهادهای بين الملل برای تشکيل محلس موسسان بمنظور تدوين پپش نويس يک قانون اساسی با رای آزاد مردم هستندو در مقدمه همچنين تغيير نظام به عهده محلس موسسان گذاشته شده است .اين حضرات بخوبی اصل ۱۷۷قانون اساسی رژيم طالبانی ايران را خوانده اند و ميدانند با وحود بک نفر که ۲۶سال ايران را به گروگان گرفته نمی شود تشکيل محلس موسسان داد لطفا خاک به چشم مردم ديگر نپاشيد ٫ با اين شعار و ترفندهيچکس حاضرنيست پای صندقهای رای رياست حمهوری در آينده نزديک حاضر شود . برای پس گرفتن اين سرزمين و واگذاری به صاحبان اصلی که خود ملت هستند مردم خواهان يک رفراندوم حهت سرنگونی رژيم طالبانی ايران با نظارت نيروهای بين الملل هستند نه برگزاری محلس موسسان.

mohammad

سلام ببين مطالبت جالب بود اما كاش دراين وادي كسي پيدا مي شد در مورد امام زمام جوان ودرستي ومعنويت حرف مي زد.درباره گناه نكردن وپاكي باطن حرف ميزد ما ازفطرت خودمون دور شديم ما اسير هواي نفس شديم.ما در يك كلام مرديم

یه نفر زن!

جالبه که همه پيام‌هاتون مردونه است. و جالب‌تر اين که به هيچ کدومشون جواب ندادين. نمی‌دونم جواب من رو هم نمی‌دين يا خلف عادت می‌کنين. اين آيه لتسکنوا مدتيه ذهن منو مشغول کرده.اگه راسته که قراره کنار همسرانمون به آرامش برسيم چرا اين اتفاق کمتر می‌افته؟ يعنی چرا مردها بيشتر مايه ناآرامی ما زن‌ها هستند تا اين که به‌مون آرامش بدن؟ کاش شما هم متآهل باشين. خدايی‌ش شما بيشتر کنار همسرتون به آرامش می‌رسين يا همسرتون کنار شما؟ اگر منصف باشين می‌بينين که بيشتر مسئوليت زندگی رو اين زن‌ها هستند که به دوش می‌کشن تا مردها آرامش داشته باشند. خواهش می‌کنم به من بگيد خدا برای آرامش ما زن‌ها چی‌کار کرده؟